Budowa i zastosowanie rowerów szosowych
Zdrowy tryb życia, to nie tylko spożywanie zbilansowanych posiłków, ale również odpowiednia dawka aktywności fizycznej. Moda na ruch panuje w naszym kraju od kilku lat i na szczęście nic nie wskazuje na to, aby miała szybko przeminąć. Jedną z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej, oprócz biegania, jest jazda na rowerze. Aktywność ta może przyjmować różne formy – od spokojnego kręcenia w warunkach miejskich, po wyczynowe zjazdy na stromych górskich szlakach. W zależności od tego, jaki rodzaj kolarstwa będzie się uprawiało, to trzeba wybrać inny rower.
Szybka jazda na szosie
Sukcesy Polaków w kolarskich zawodach międzynarodowych sprawiają, że młodzi adepci kolarstwa coraz chętniej wsiadają na rowery szosowe. Sprzęt taki przeznaczony jest do stosunkowo szybkiej jazdy po utwardzonych nawierzchniach. Oznacza to, że rower szosowy świetnie sprawdzi się na drogach publicznych, ale niestety nie będzie się nadawał na leśne ścieżki. Jego budowa charakteryzuje się wąską i lekką ramą oraz kołami z wąskimi oponami.
Dla kogo odpowiedni będzie rower szosowy?
Większość szosówek to sprzęt z wyższej półki cenowej. Będzie on odpowiedni dla osób, które mają już jakieś doświadczenie w kolarstwie i wiedzą do czego służy szosówka. Ten rodzaj rowerów nie bardzo nadaje się dla osób początkujących. Na szosówce można rozwijać wysokie prędkości, trzeba jednak mieć doskonale opanowaną jazdę na dwóch kółkach, ponieważ w takich warunkach nie trudno o wypadek, który może mieć bardzo poważne skutki.