Jakie wyróżnia się rowery szosowe
Wraz z rozwojem i rosnącą popularnością kolarstwa szosowego powstało kilka wyspecjalizowanych typów rowerów szosowych. Dostosowane są one swoją budową do spełniania konkretnych zadań i potrzeb. Czym różnią się typy rowerów szosowych?
Zastosowanie rowerów szosowych
Rowery szosowe dostosowane są do wydajnej jazdy po drogach asfaltowych. Dawniej były one skierowane głównie dla osób uprawiających kolarstwo, gdzie liczą się głównie osiągi, jednak wraz z rosnącym gronem amatorskich rowerzystów powstały także rowery szosowe dostosowane do nich. Bez względu na model i typ przeznaczone są one do szybkiej jazdy po asfalcie zapewniając niskie opory toczenia dzięki zastosowanym oponom i aerodynamiczną pozycję dzięki charakterystycznej kierownicy.
Rodzaje rowerów szosowych
Typy rowerów szosowych różnią się między sobą głównie wykonaniem i geometrią ramy. Wyróżnić można rowery:
- endurance – o geometrii ramy z wyższą główką zapewniającą wygodniejszą dla początkujących, bardziej wyprostowaną pozycję na rowerze;
- wyścigowe – o typowej sportowej geometrii. To także najlżejszy typ rowerów szosowych;
- aerodynamiczne – o budowie ramy zaprojektowanej z myślą o zmniejszaniu oporów powietrza kosztem masy roweru;
- road plus – często w geometrii endurance. Posiadają ramę pozwalającą na montaż szerszych opon pozwalających na wygodniejszą jazdę po gorszej nawierzchni;
- czasowe – aerodynamiczne rowery ze specjalną kierownicą pozwalającą na zajęcie pozycji, w której kolarz opiera się na ramionach, minimalizującej opory powietrza.
Więcej rowerów szosowych znajdziesz tutaj.